Kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää, eikä mainoksiin ole aina luottamista. Mainokset saattavat vääristää todellisuutta, eikä tuote välttämättä vastaa sitä, mitä ollaan luvattu. Hyvä esimerkki näistä on juurikin kaikkien rakastamat pikaruokamainokset, joissa hampurilainen on muhkea ja täyteläinen. Juuston kulmat tulevat hampurilaisen välistä juuri täydellisesti ja ketsuppi on aseteltu kauniisti. Todellisuudessa saat jotain aivan muuta.
Monet eivät arvaakaan, kuinka paljon aikaa ja vaivaa käytetään, jotta saadaan houkutteleva tuotekuva. Useissa tapauksissa kuvatut ruoat eivät ole edes syötäviä. Hedelmät saadaan raikkaan näköisiksi suihkuttamalla niihin hiuslakkaa. Lettujen päällä voidaan käyttää siirapin sijasta moottoriöljyä. Lettupino saadaan näyttämään kuohkealta lisäämällä väleihin pahvia. Jäätelöäkään ei voida kuvata, sillä se sulaa niin pian, joten jäätelönä käytetään värjättyä perunamuusia.
Kun mainoksessa halutaan mainostaa jotain tiettyä paikkaa tai rakennusta, esimerkiksi majoitusta, on siihenkin tietyt niksit. Kuvakulmilla on suuri merkitys siinä, kuinka suurelta esimerkiksi hotellin uima-allas näyttää. Joissain tapauksissa elementtejä, joita ei haluta kuvaan, ollaan photoshopattu pois.
Nämä esimerkit näyttävät hyvin, kuinka paljon mainokset valehtelevat, ja mitä eri niksejä käytetään houkuttelevan mainoksen saamiseksi.
1. Pikaruoka

2. Pakkauksissa olevat tuotteet

3. Hotellit

4. Kauneus & Muoti

5. Lasten lelut

6. Mainoskuviin käytettävät kikat

Kuinka McDonald’s tekee hampurilaisesta houkuttelevan tuotekuvan:
Lähde: financesonline.com